Dokładne planowanie może zaoszczędzić wiele pracy, a tym samym niepotrzebne koszty.
Ogólne informacje na temat izolacji
Podczas termomodernizacji domu stratę energii cieplnej należy zmniejszyć za pomocą powłoki termicznej.
Izolacja redukuje utratę energii cieplnej zimą, a latem utrzymuje stałą niską temperaturę.
Zmniejszenie strat ciepła prowadzi również do oszczędności kosztów ogrzewania. Ponadto zmniejsza emisje CO2 do atmosfery.
Oszczędność i wydajność
Termoizolacja budynku gwarantuje doskonałe wyniki w zakresie oszczędności energii. Ogólnie rzecz ujmując, możemy zaoszczędzić między 30 a 60 procent poniesionych kosztów. Wartość ta stanowi około:
- 8% izolacji fundamentów
- 15% izolacji dachu
- 21% izolacji elewacji
- 8 % zostanie dodane po wymianie/renowacji okien
W praktyce oszczędności te wyglądają następująco:
Grzejnik olejowy do użytku domowego roczne zużycie około 20 000 kWh na ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową. Cena ropy wynosi obecnie około 0,38 groszy za kilowatogodzinę. Przy rocznych kosztach ogrzewania około 8300 złotych oszczędzasz około 668 złotych z izolacją piwnicy. Z izolacją elewacji oszczędność sięga już około 1775 złotych.
Ekonomiczna efektywność izolacji ze strony Ekonomii.
Prawidłowo wykonana izolacja budynku gwarantuje, że ciepłe powietrze pozostaje w domu. W rezultacie straty ciepła są niższe i można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Czy poniesiony koszt izolacji budynku będzie opłacalny zależy od rocznych kosztów ponoszonych na ogrzewanie.
Załóżmy, że mieszkasz w nieizolowanym domu jednorodzinnym z ogrzewaniem węglowym o powierzchni około 120 m2 a roczny koszt ogrzewania to około 5000 złotych . Jeśli zaizolujesz dom styropianem o grubości 5 cm to koszt spadnie o około 20% w przypadku zaizolowanie styropianem o grubości między 15 a 20 cm koszt może spaść nawet o 70%. Koszt ocieplenia stu dwudziestko metrowego domu jednorodzinnego to kwota 9000 zł
Już na pierwszy rzut oka widać, że inwestycja na termoizolację domu się opłaca i zwróci się w niedługim okresie. Ponadto istnieje możliwość otrzymania kredytu bądź dotacji na popełnienie takiego kroku.
Termoizolacja elewacji
W przypadku izolacji fasady na zewnątrz budynku zwykle znajduje się materiał izolacyjny.
Który materiał izolacyjny zostanie użyty, zależy wyłącznie od preferencji i budżetu. I tak coraz bardziej popularna staje się izolacja ze sprasowanej konopi, sprasowanej słomy lub wełny, oczywiście najbardziej popularny u nas jest wciąż styropian lecz te alternatywne materiały raz ze są ekologiczne dwa ich cena wcale nie różni się od wcześniej wspomnianego styropianu.
Musimy sobie zdawać sprawę, że ponad 40% utraty energii cieplnej odbywa się przez nieocieploną elewację. Więc termoizolacja niesie za sobą duży potencjał oszczędnościowy.
Materiał izolacyjny jest często najtańszy w całym przedsięwzięciu. Zwykle to montaż generuje bardzo wysokie koszty. Im więcej rogów, krawędzi, rur spustowych i okien w twoim domu, tym droższy jest ostateczny koszt montażu izolacji elewacji. Duże budynki z ciągłymi powierzchniami elewacyjnymi takie jak bloki bądź kamienice mają zwykle niższe oferty za montaż jednego metra kwadratowego.
Termoizolacja dachu
Ponieważ ciepłe powietrze unosi się, szczególnie opłaca się przeprowadzić izolację dachu . Niezaizolowany bądź źle zaizolowany dach może doprowadzić do utraty energii cielnej nawet do 21 %. Jednak ten rodzaj izolacji wymaga dobrego zaplanowania. Jeżeli chcesz korzystać z poddasza musisz wcześniej wybrać metodę i materiał.
Materiały izolacyjne można wybierać spośród: wełny mineralnej, konopi, polistyrenu, poliuretanu i wielu innych. Ponadto należy przestrzegać profesjonalnego montażu izolacji dachu, zły dobór bądź zły montaż materiałów może spowodować więcej problemu niż pożytku.
Termoizolacja piwnicy
Powinniśmy uwzględnić izolację cieplną piwnicy w naszym planie, eksperci twierdzą, że nawet 11% utraty ciepła całego domu może być spowodowane brakiem izolacji piwnicy.
Zwykle piwnica ma bardzo niski priorytet w renowacji ponieważ nie jest miejscem gdzie przebywamy na co dzień. Koszt poniesiony na termoizolację piwnicy spłaca się tutaj tylko wtedy, gdy jest stale zamieszkała.
W piwnicy można zaizolować sufity, ściany i podłogi. Jeśli piwnica nie jest w ogóle wykorzystywana jako przestrzeń życiowa, wystarczająca jest izolacja stropu piwnicy. Jednakże jeśli piwnica ma być używana jako dodatkowy pokój, wówczas izolacja ścian i podłogi piwnicy jest nieunikniona.